Łyżka

 

Dzień 4040-ty

Owszem. Mnie także tytuł wydaje się pretensjonalny. Oznacza, że trzy po trzy dla najmłodszych poświęcimy jesieni a wszystko to za przyczyną Kabaretu Starszych Panów. Nie mylić z tzw. kabaretami, którymi raczy nas telewizja, z których jak się wydaje tylko jeden obrał nazwę adekwatną do stylistyki, nazywając rzeczony bełkot Kabaretem Skeczów Męczących. Jeśli już to powinno być Kabaret Skeczy Męczących ale jak to powiadają nie oczekujmy zbyt wiele od tych, którym mało dano. Skąd łyżka? Otóż Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski nader trafnie odnotowali, że przedmiot ten nierozerwalnie kojarzy się z jesienią, bowiem je się nią zupę.

Jesień jak wiadomo kojarzona jest z depresją, secesją i milionem innych zaburzeń psychotycznych. Jednakowoż jedyne o czym warto na wspomnianą okoliczność wspomnieć, rzecz jasna z wyłączeniem łyżki, to szelest kroków przechodniów brodzących po wyschniętych liściach. No może jeszcze o misterium obnażających się na zimę drzew. I to w zasadzie wszystko. Chociażby dlatego, że obrzędowość twórcza jeszcze nikogo a zwłaszcza jesienią do niczego mądrego nie doprowadziła.

No może do poczucia, że wszystko wokół nawiązuje do myśli Arthura Conan Doyle, którą wypowiada Sherlock Holmes a mianowicie, że gdy odrzucimy to co nie ma sensu cała reszta może okazać się prawdą. Stąd łyżka jawi się kontekstowo jako jedyny, namacalny a zarazem zrozumiały paradygmat wszelkich możliwych i niemożliwych dociekań o jesieni.

>> Herbatka <<

Reklamy

36 myśli na temat “Łyżka

 1. Śpieszę przypomnieć, że łyżka podsiębierna do koparki może kosztować na rynku i 13.500 złotych (na pociechę strapionych dodam jednak, że są i takie po 4.500), podczas gdy łyżka skarpowa sztywna jedynie 3.500. Dlatego sądzę, że należy jednak doceniać znaczenie łyżek jako takich i oddawać im to, co łyżkowe.
  Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  1. Mam niejakie obawy, że w wyniku publikacji mojego tekstu ceny łyżek poszybują w górę. Chociaż nawet te, które przywołujesz szokują, Zatem bez zbędnej zwłoki pędzę do sklepu i wszystkim takie rozwiązanie polecam.
   Pozdrawiam
   /mam wejścia z Hong Kongu – czy to aby nie Ty?/

   Polubienie

  1. Zapanowała jakaś moda na iglaki, co niezależnie od wątpliwych walorów kolorystycznych w porze jesiennej, przysparza przyrodzie mniej tlenu. Rozwiązanie jest jedno a mianowicie magazynować liście póki jeszcze są aby można było sobie z niejakim komfortem akustycznym brodzić.
   Serdeczności 🙂

   Polubienie

 2. Łyżki bywają kapryśne, gdyż nie lubią owsianki, więc chlapią, chlipią, mogą nawet uciekać na podłogę, ponieważ mnoga ich ilość i jakość, bo sylikonowe, plastikowe, ze stali, drewniane, jako że jedne od butów, inne od sałatek, a jeszcze są do sosu, koparek, hydrauliczne i te zanętowe. Do herbatki z prądem najlepsze są srebrne.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  1. Nie mam pojęcia co to są łyżki zanętowe, Jednak zaryzykuję uogólnienie stwierdzając, że bez najmniejszych wątpliwości łyżki srebrne wykorzystywane do celów konsumpcyjnych mają wiele ukrytych i znanych nam obojgu zalet a może bardziej właściwości.
   Pozdrowienia od nas dla Was 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 3. Witam.

  Mnie łyżka i herbatka skojarzyły się tak:

  „Co niebo jasne przy złotéj pogodzie,
  Kiedy się zatli błękitnym szafirem;
  Co malowany gmin kwiatów w ogrodzie,
  Chłodnym w poranku muskany Zefirem;
  Toś ty w mych oczach, cudowne naczynie,
  W którym dank bierze Sas bogatéj Chinie.

  Wszystko się w twojéj zamknęło postaci;
  Z delikatnością kształt gładkiéj roboty:
  Z różnemi złoto farbami się braci,
  Dwa zmysły wabiąc lubemi pieszczoty.
  Radbym cię nigdy z oczu mych nie zmykał,
  A zawsze usty chętliwemi tykał.(…)”

  Z filżanką – konkretnie mówiąc. Autorstwa Adama Naruszewicza:)
  I – jak sądzę – nie muszę przekonywać o wyższości subtelnej fil-żanki nad prostacką fil-i-żanką:)

  Pozdrawiam:)

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Witaj Leno, jak zwykle przewrotny a zarazem urokliwy komentarz. I cóż ja biedny mogę odpowiedzieć? Chyba jedynie to, że trafnie znajdujesz i myślenie, i cytat. Sprawą Szanownej fil-żanki i pospolitej fil-i-żanki oczywiście zajmę się a to w celu odkrycia źródłosłowu nazewnictwa obu tych dam.
   Serdeczności i Ukłony z Krainy Loch Ness 🙂

   Polubienie

 4. No cóż, jesienią zdarza się, że i Loch Ness opatula się mgłą i jedynie luneta skierowana z jednego z okien Kamiennej Wioski pomoże nam podążyć drogą obiektywizmu. Z przykrością stwierdzam, że mój barometr lunetowy mówi, że wyraz skecz można odmieniać i skeczy, i skeczów, NAPRAWDĘ.
  Jestem w wieku Starszych Panów, i oczywiście przepadałem za tym Kabaretem, ale powiem szczerze, że jest bardzo dużo współczesnych kabaretów, za którymi przepadam, na czele z Kabaretem Moralnego Niepokoju i Ani Mru Mru.
  Siedzę tak sobie w swoim domu w Kamiennej Wiosce z głową opartą o własną pięść i usiłuję zgadnąć, dlaczego jesień kojarzy się z secesją? Czyżby rozwiązanie było banalne, że „secesja” rymowała się z „depresja”? To taka dygresja. Ale nie presja, cesja, sesja ani pretensja.
  Listopad jest miesiącem moich narodzin i jako posiadacz Skorpiona nie będę wahał się w razie ataku go użyć.
  Pozdrowienia z K.W.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. De gustibus non est disputandum 🙂
   W uzupełnieniu oraz z zastrzeżniem, że ani mi w głowie spory, dopiszę zagadkę. A mianowicie, która z form wydaje się bardziej poprawna:
   a/ Stowarzyszenie Wiosków Podkarpackich
   czy też:
   b/ Stowarzyszenie Wiosek Podkarpackich
   🙂

   Polubienie

   1. Mnie też nie w głowie spory Szczurku, i nie gniewaj się, ale Twój przykład jest całkowicie chybiony, wioska jest rodzaju żeńskiego. Tymczasem problem dotyka końcówki -y i -i w dopełniaczu liczby mnogiej rzeczowników kończących się na c, dz, dż, sz, ż, rz i l. Wszystkie przeszły w XIX wieku na końcówkę -ów i raptem nastąpił odwrót, jest to jedna z największych niespodzianek polskiej fleksji. Wiele wyrazów, przede wszystkim zawodów, już dawno przeszła na -y: pisarzy, ślusarzy, dziennikarzy, ale norma językowa przypomina, że jednak końcówka -ów jest ważniejsza. Niemniej ja sam mówię naboi zamiast nabojów, tramwai zamiast tramwajów, meczy – meczów, przechodni – przechodniów, krai – krajów, napoi – napojów, pokoi – pokojów. Słyszałem już buhai zamiast buchajów w sztuce Koterskiego.
    Pozdrowienia z K.W.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Torlinie. Przyjmijmy, że członkowie Kabaretu z Kielc obejrzeli kilka meczów przedstawiając zdumionej publiczności szereg skeczów. Jak mogę jedynie zgadywać nie zastanawiając się ani nad jednym, ani nad drugim. Proponuję iść tym tropem. Z tą różnicą a zarazem odstępstwem dla wyznawanej przez nas obu normy, że obejrzeliśmy kilka meczy. Z przedstawianiem publiczności skeczy poszło nam trochę gorzej ale jak to powiadają nie od razu Kraków zbudowano.
     Serdeczności 🙂

     Polubienie

 5. Ach ,kabaret Starszych panów, niezapomniany, a te piękne piosenki, ten subtelny dowcip, ta kultura i ta epoka.Drugim moim ulubionym kabaretem była i jest Elita z Wrocławia, z dzisiejszych to jeszcze trawię Kabaret moralnego niepokoju.No co zrobić jakie czasy taki kabaret drogi Szczurku, dzisiaj kabaret to mamy w sejmie, tylko , że on zmusza do płaczu a nie do śmiechu.
  Pozdrowienia z prowincji :))

  Polubione przez 1 osoba

 6. 🙂 🙂 🙂
  Wiedzialam ze gdzies mialam tekst z lyzka 🙂
  tutaj np jest jak gwozdz w trumnie :))))))))

  pozdrawiam

  Stoi stół
  Na stole stoi biały talerz
  Obok stoi szklanka
  Gdy byłam młoda
  Miałam męża i kochanka
  Stół na osiem osób
  Patrzy na mnie siedem zakurzonych krzeseł
  Mogłam przecież zjeść z garnka
  Gdy byłam młoda miałam
  A teraz jedna łyżka mi wystarcza

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.